Tel. 702 592 960
E-mail: info@baitei.cz

Potraviny v Thajsku a ČR

1. června 2017
Ovoce v Thajsku

Ovoce a zelenina

Začnu tím co mě tady v Česku překvapuje nejvíc. Je to ovoce a zelenina v supermarketech a to jak hodně toho lidé kupují. Dost často je to shnilé nebo hrozně vypadající. Když si chci koupit rajčata tak mám na výběr buď super drahá malá, dobře vypadající rajčátka za šílenou cenu nebo matná zeleno-červená levná, na která se mi ale opravdu sliny nesbíhají. Naštěstí v létě je to podstatně lepší. Banány jsou většinou buď tvrdé a nechutné nebo černající nahnilé. Občas se nějaká dovážka podaří a jsou v pořádku.

Tropické ovoce, včetně toho které má být podle visačky "ready to eat" je neporovnatelné s tím co se prodává v Asii. Výhodou zdejších obchodů jsou třešně a jahody, různé saláty, okurky a papriky, ovšem jen od června do srpna, mimo toto období je to nedobré. Celkově je tento špatný stav ale pochopitelný vzhledem k poloze České Republiky a třeba Thajsko může být v tomto ohledu za svoji polohu opravdu rádo, protože ovoce i zelenina je tam v v porovnání s ČR jako z jiného světa.

Ryby

Toto je další smutná kapitola. V obchodě je před vámi v lepším případě ledová plocha 1 x 2 metry. Na ní asi 7 druhů ryb, od každeho druhu tak 3-7 kousků. Nevím, je možné, že to asi lépe v mimomořské oblasti nejde. Občas to risknu a koupím lososa, pstruha, sépii. Když mají čerstvé krevety, nepředvařené, teď myslím ty černé, ne červené tak to je pro mě svátek.

I v Thajském Tescu je výběr nesrovnatelný. Stovky ryb, skvěle vypadajících, čerstvých. Díky bohu za tu polohu u moře :-).

Rýže

V thajském supermarketu jsou vždy vyskládány minimálně pětikilové pytle zhruba asi 40 druhů většinou kvalitní jasmínové rýže. V českém je velký problém vůbec nějakou jasmínovou rýži nalézt, většinou však v poslední době alespoň ten jeden druh mají. Kilová levná rýže která se zde také prodává je opravdu šílenost. Udělal někdy někdo vůbec nějaké její testy jestli je to nezávadné?

Závěr

Thajsko je díky své poloze u moře a klimatu v obrovské výhodě, která se zmírní na chvíli v období českého léta. Jsou ale věci, které s tímto nesouvisí. V thajském supermarketu jsem narozdíl od českého nikdy neviděla tolik, vlastně téměř žadné, hnijícího a nechutného ovoce a zeleniny jako v ČR. To je o přístupu supermarketu k nakupujícím. Nabídka zboží je několikanásobně lepší v Thajsku a to je taky o přístupu obchodu k zákazníkům. Všechny druhy masa, zeleniny a ovoce vypadají na první pohled v Thajsku lépe. ČR podle mě vítězí jen v nabídce jogurtů a potom na celé čáře vyhravá v oblasti sýrů. Možná toho bude více, ale v tuhle chvíli mě napadlo jen toto.

Pokud bych měla hodnotit od 1% do 100%, tak celkově ČR - 30%, Thajsko ve světle toho jak to vypadá v ČR - 90%.

Zpět na Blog masérky Tei


Baitei - Thajské masáže České Budějovice